Szanowni Państwo, przez długie lata słowa „Milanówek” i „jedwab” były ze sobą nierozerwalnie związane. Jedwab jest jednym z najważniejszych wyróżników naszego miasta – niekwestionowanej stolicy polskiego jedwabnictwa. Jesteśmy przekonani, że jego blisko 100-letnia tradycja zasługuje na ocalenie od zapomnienia i spopularyzowanie. Mamy przyjemność zaprezentować Państwu „Szlak Jedwabny Milanówka i okolic” – ścieżkę o charakterze edukacyjnym upamiętniającą miejsca szczególnie związane z życiem i działalnością …
Maj 2016 Czytaj dalej →
Willa Józefina
ul. Piasta 13 Pierwsza siedziba założonej przez Henryka i Stanisławę Witaczków w 1924 roku Centralnej Doświadczalnej Stacji Jedwabniczej. Jej celem było rozpowszechnienie produkcji surowca jedwabnego w kraju i zapoczątkowanie polskiego przemysłu jedwabniczego opartego na krajowym produkcie. Witaczkowie wykorzystali w swojej pracy doświadczenia zdobyte w Państwowej Stacji Jedwabniczej na Kaukazie. W ciągu kilku lat CDSJ rozpowszechniła w kraju miliony sadzonek morwowych, …
Sty 2016 Czytaj dalej →
Willa Emanów
ul. Mickiewicza 4 Willa służyła za mieszkanie dla Rodziny Witaczków w okresie 1931–1949. W dniu 1 czerwca 1930 roku przyjęto tu prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Celem jego wizyty w Milanówku była wizytacja Centralnej Doświadczalnej Stacji Jedwabniczej. W okresie międzywojennym w ogrodzie Willi Emanów przygotowywano uroczyste zakończenia Kursów Jedwabniczych organizowanych przez CDSJ. Jak mogła wyglądać wizyta Pezydenta w Willi Emanów? Dowiesz …
Sty 2016 Czytaj dalej →
Willa Matulinek
ul. Mickiewicza 8/10 Od 1942 roku siedziba Zgromadzenia Sióstr Urszulanek SJK. W okresie powojennym działała tu bursa koedukacyjna Liceum Jedwabniczego, w której wychowawczynią była m.in. matka Andrzeja (Maria Stefania) Górska. Koszt internatu obejmował tylko koszty wyżywienia. Siostry ściśle współpracowały ze szkołą – na terenie Matulinka odbywały się bale karnawałowe i maturalne dla uczniów Liceum Jedwabniczego, w listopadzie licealiści urządzali uroczystość …
Sty 2016 Czytaj dalej →
Willa Księżanka
ul. Warszawska 52 W tym budynku w latach 1945–1950 funkcjonowało Dwuletnie Koedukacyjne Liceum Specjalne Przyrodniczo-Techniczno-Jedwabnicze przygotowujące młodzież do wszystkich zawodów związanych z rozwojem jedwabnictwa w Polsce. Wśród jego absolwentów znaleźli się m.in. prof. Jerzy Kremky, wieloletni pracownik laboratorium Zakładów Jedwabiu Naturalnego, autor wielu publikacji na temat hodowli jedwabnika morwowego oraz Alina Doroszewska, biolog, dyrektor Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego, przewodnicząca Zespołu Historii Botaniki …
Sty 2016 Czytaj dalej →
Centralna Doświadczalna Stacja Jedwabnicza
ul. Brzozowa 1 Uroczystego otwarcia dokonał w 1930 roku prezydent Mościcki. Stacja rozpoczęła produkcję wyrobów jedwabnych dotychczas sprowadzanych z zagranicy: nici, tkanin spadochronowych i balonowych, a potem także ręcznie malowanych chust, szali i kuponów. Posiadała sklepy firmowe na terenie całej Polski, a jej wyroby zdobywały nagrody na targach w kraju i za granicą. Podczas okupacji hitlerowskiej CDSJ odegrała ważną rolę …
Sty 2016 Czytaj dalej →
Drzewa morwowe
ul. Brzozowa 1 (od ul.Warszawskiej, na terenie Nowej Prywatnej Szkoły Podstawowej ) Drzewa morwowe odmiany żółwińskiej wielkolistnej wyhodowanej przez rodzeństwo Stanisławę i Henryka Witaczków. Jedne z ostatnich zachowanych w Milanówku okazów tej rośliny. Morwy uprawiano na terenie całego miasta głównie ze względu na liście, służące za pokarm jedwabnikom, z których kokonów uzyskiwano nici jedwabne. Najstarsze drzewo morwowe rośnie na terenie fabryki Jedwab …
Sty 2016 Czytaj dalej →
Dwór w Żółwinie
ul. Nadarzyńska 21 Od 1940 r. znajdował się w posiadaniu Henryka Witaczka, który, wraz z siostrą Stanisławą, stworzył Centralną Doświadczalną Stację Jedwabniczą w Milanówku. Założyli tu oni plantację morwy i prowadzili szkolenia z hodowli jedwabników oraz praktyki dla uczniów Liceum Jedwabniczego z Milanówka. Podczas II wojny światowej dwór był schronieniem dla wysiedlonych Polaków, ukrywających się Żydów, a po Powstaniu Warszawskim …
Sty 2016 Czytaj dalej →